Obecność. Odczytując znaki
Cena regularna:
29,90 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Intrygująca powieść o rozpoznawaniu znaków oraz poszukiwaniu pokoju serca i życiowego spełnienia.
Tomasz niedawno wrócił z emigracji, mając nadzieję, że w Polsce uda mu się nie tylko zbudować nowe życie, lecz także uwolnić się od trudnych wspomnień z przeszłości. W chwili, gdy los znowu z niego zakpił, dostaje dwie wyjątkowe propozycje. Czy któraś z nich naprawdę zmieni jego życie? Co odnajdzie w opowiadaniach nieznanej autorki, które ma zilustrować? Dokąd zaprowadzi go praca nad kopią krakowskiego obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników?
Książka o życiu, o miłości spełnionej i nieszczęśliwej, o zawiedzionych nadziejach, smutku i radości, goryczy zawodu i nieoczekiwanych spotkaniach. Po przeczytaniu ostatniej strony opowieści ma się poczucie, że elementy układanki zwanej życiem wskakują na właściwe miejsca i że każde zdarzenie ma swój głęboki sens, który – nie zawsze dostrzegany w rwącym potoku codzienności – prowadzi nas do wewnętrznego spokoju i harmonii. Polecam!
Beata Buczek-Żarnecka, aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Czytałem i jak detektyw wolno szedłem po odsłaniających się tropach… Czytałem i szukałem obecności – tej ludzkiej i tej z Góry… Czytałem i odpoczywałem w świecie, który wydał mi się bardzo bliski… Bardzo dobre czytanie! Bardzo dobre pytania, które zostały po… Gorąco polecam!
Marcin Kobierski, aktor teatru Bagatela w Krakowie
Anna Halasz – nauczycielka języka polskiego, autorka scenariuszy i adaptacji scenicznych dla amatorskich zespołów teatralnych, współautorka cyklu podręczników do nauki języka polskiego. Laureatka licznych wyróżnień i nagród w konkursach literackich. Mieszka w Gdyni, gdzie współpracuje z Grupą Artystyczną Nazaret i teatrem Przystań, a także realizuje się jako animatorka życia kulturalnego w ramach działalności Stowarzyszenia K.A.C.K.
Strona autorska Anny Halasz
Patroni medialni
Recenzje:
"Obecność. Odczytując znaki” – intrygująca powieść Anny Halasz - o nowej powieści w serii " Opowieści z Wiary" na portalu www.lubimyczytac.pl
Opublikowana w serii „Opowieści z Wiary” powieść „Obecność. Odczytując znaki” Anny Halasz inaczej niż typowe powieści obyczajowe łączy tradycyjną fabułę z wątkami wplecionych w nią opowiadań. Autorka debiutuje jako powieściopisarka, ale ma już na swoim koncie cykl podręczników do nauki języka polskiego oraz scenariusze i adaptacje sceniczne dla amatorskich zespołów teatralnych.
Każde zdarzenie ma swój głęboki sens – o książce Halasz na portalu www.gdynia.pl
Tym razem gdynianka Anna Halasz debiutuje jako powieściopisarka, choć w swoim dorobku ma już cykl podręczników i scenariuszy teatralnych. Jej nowa książka pod tytułem „Obecność. Odczytując znaki” to intrygująca powieść o rozpoznawaniu znaków oraz poszukiwaniu pokoju serca i życiowego spełnienia. Jakie to znaki i o czym właściwie opowiada ta historia?
„Obecność. Odczytując znaki”, czyli o demonie południa i o lekkim powiewie zamiast błyskawic - o powieści Anny Halasz pisze na swoim blogu Ogród Kwitnących Myśli Kinga Kosik
'Obecność” to niesamowita powieść. Taka do kontemplowania. Do rozpuszczania jej w sobie po kawałku, tak jak niespiesznie rozpuszcza się w ustach kawałeczek ulubionej czekolady. Ja wiem, że będę do niej wracać, że nie skończy się na jednorazowej lekturze. Gorąco ją Wam polecam – nie przegapcie jej, bo to z pewnością jedna z najlepszych premier tego roku! -
Recenzja powieści Anny Halasz "Obecność. Odczytując znaki" autorstwa prof. Izabeli Kępki z Uniwersytetu Gdańskiego.
Książkę Anny Halasz "Obecność. Odczytując znaki" wzięłam do ręki z dużym zainteresowaniem, znam bowiem i cenię sobie Jej głęboką i mądrą poezję.
Powieść "Obecność. Odczytując znaki"nie zawiodła moich oczekiwań. Jako językoznawca jestem szczególnie wyczulona na językowy aspekt utworu. Autorka tworzy świat powieści językiem pięknym, barwnym, kreującym obrazy w sposób delikatny, wysublimowany, a jednocześnie wielowymiarowy. Mocno współczesna, nowoczesna rzeczywistość przeplatana jest wizjami świata starego, odchodzącego w zapomnienie, a jednocześnie powracającego dzięki wspomnieniom przywoływanym aromatami kawy i herbaty, sączonych z porcelanowych filiżanek, zapachem ciast wypiekanych według starej receptury – niespiesznie i z miłością, staroświeckim wystrojem domu czy fotografiom w kolorze sepii, przechowywanym w starym albumie rodzinnym. Te dwa światy splatają się w przeżyciach głównego bohatera utworu – Tomasza.
Życie Tomasza owiane jest też tajemnicą, tworzoną przez kolejny, najwyraźniej ulubiony środek narracji Autorki – niedopowiedzenie. Ani tytułowa obecność, ani znaki, nie są wyraźne i namacalne. By podążać śladami wyznaczanymi przez Autorkę, czytelnik zmierzyć się musi ze specyficznym typem powieści, jaką jest powieść szkatułkowa. To dzięki opowiadaniom, które otrzymał bohater, nie tylko on, ale także właśnie czytelnik może poszukiwać znaków Obecności wielowymiarowej – zarówno tej ludzkiej, jak i transcendentnej.
Niedopowiedzenia, jak już wspomniałam, są ulubionym zabiegiem Autorki. To one sprawiają, że nic w tej powieści nie jest oczywiste, ale z drugiej strony, czyż nie jest to jej dodatkowym walorem?
Obecność. Odczytując znaki, to utwór głęboki, mądry, przeznaczony dla wyrobionego i wymagającego czytelnika, preferującego literaturę, która każe stawiać zasadnicze pytania o sens zauważanych w życiu znaków, pytania, które pomagają odkrywać Obecność.
Dane techniczne
ISBN | 978-83-8201-061-9 |
Format | 125 x 195 |
Ilość stron | 280 |
Oprawa | miękka |
Opinie mogą wystawiać tylko zalogowani użytkownicy. Sprawdzamy je pod kątem zgodności z produktem, którego mają dotyczyć, ale nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.
Krzysztof
Po przeczytaniu powieści pozostaje pewna pustka, którą jedynie może zapełnić ponowne sięgnięcie po książkę Ani Halasz. Z całego serca polecam tę pozycję!
Julia
Tomasz wrócił do Polski z nadzieją stworzenia dla siebie nowego życia. Chciałby uwolnić się od wspomnień z przeszłości. Jednak los po raz kolejny rzuca mu kłody pod nogi. Tomasz wtedy dostaje dwie propozycje, które zmienią jego życie, ale czy na lepsze? Czy może życie znów z niego zakpi? Ta książka, choć niepozorna, kryje w sobie wiele emocji. Obserwujemy życie trochę zagubionego Tomasza, który często nieefektywnie chce poskładać swoje życie. Mamy tu bohatera, który musi zapomnieć o poprzednim życiu i chce stworzyć nowe, od podstaw. Wytrwale walczy, mimo że los najwyraźniej ma na niego inny plan. Podobało mi się to, jak została przedstawiona bitwa z losem człowieka. Powieść jest napisana w sposób bardzo przyjemny. Ciekawie ją się czytało. Polubiłam bohaterów, byli bardzo realistyczni. Książka wzrusza, skłania do myślenia o przyszłości, ale też o przeszłości. Pokazuje, że o marzenia trzeba walczyć, często przez długi czas... Pomyślałam sobie, że ta powieść będzie idealna na długie podróże. Wiem, którą książkę wybiorę, kiedy będę wybierała się na wycieczkę.
Aneta
Świetna książka, polecam