O tym, jak się odnaleźć w labiryncie rodzicielstwa i czerpać radość z każdego etapu wychowania. Poradniki wychowawcze Wydawnictwa eSPe.
Chłoń, co dobre, powiększając zasoby szczęścia, z których można skorzystać, kiedy wydaje się, że wszystko idzie źle.
KJ Dell’Antonia Jak być szczęśliwszym rodzicem, radząc sobie z codziennymi problemami, wychowując szczęśliwe dzieci i znajdując czas dla siebie
Każdemu rodzicowi zdarza się od czasu do czasu o czymś zapomnieć. A to nie kupił kredek na plastykę. A to spotkanie z wychowawcą wyleciało mu z głowy. Albo wreszcie – w natłoku codziennych spraw zapomniał o sobie. Nie jest o to trudno, gdy dom przypomina pole bitwy, a dzieci się kłócą, złoszczą, nie chcą odrabiać zadania domowego i postawiły sobie za punkt honoru nie reagować na słowa rodziców. Rodzicielstwo nie zawsze jest usłane różami. Może być jednak świetną przygodą, o czym z dystansem i humorem przekonuje KJ Dell’Antonia w poradniku Jak być szczęśliwszym rodzicem. Odwołując się do prac autorytetów z dziedziny psychologii, komentarzy ekspertów, a przede wszystkim doświadczeń innych rodziców i własnych, udowadnia, że mikrokorekty przynoszą makroefekty. Nie potrzeba zatem rewolucyjnych zmian, by znaleźć radość i zadowolenie. Wystarczy dziewięć niedużych kroków, by stworzyć możliwie najlepsze życie rodzinne z takimi kartami, jakie nam rozdano.
Bycie szczęśliwym rodzicem oznacza koncentrowanie się na miłości, którą darzymy nasze dzieci, a nie na tym, jak potrafią być trudne i męczące.
Betsy Kerekes, Niezła zabawa. Jak z humorem stawić czoła wyzwaniom rodzicielstwa
Podobnie do rodzicielstwa podchodzi autorka Niezłej zabawy, Betsy Kerekes – pisarka i mama. Autorka używa barwnego, dynamicznego i pełnego humoru stylu. Sporo mamy tu zabawnych komentarzy, dopowiedzeń, co nie tylko ułatwia odbiór treści, ale także napełnia optymizmem i radością, tak potrzebnymi w codziennym wychowywaniu dzieci. Czytając tę książkę, ma się nieodparte wrażenie, że Betsy Kerekes uwielbia być matką i tą pasją zaraża czytelnika. Nie wpędzi ona czytelnika w poczucie winy z powodu kolejnej rodzicielskiej gafy, którą właśnie popełniono. Autorka nie ocenia i nie wartościuje, przekonuje za to, że wychowanie dzieci naprawdę może być niezłą zabawą i nie trzeba mieć doktoratu z psychologii, aby okiełznać buntującego się trzylatka. Wyjaśnia, że dyscyplina nie jest słowem, które wyszło z obiegu, że można przekonać dzieci do pomocy w pracach domowych oraz że istnieją sposoby na to, aby zabrać małe dzieci na mszę i przeżyć.
Nasze dzieci są ludźmi, małymi, ale ludźmi, myślącymi, czującymi stworzeniami z własną wolą, pragnieniami oraz perspektywą, i jako takie powinniśmy je doceniać.
Rebecca Schrag Hershberg, Wybuchy złości u dzieci. Podręcznik przetrwania dla rodziców
Autorka naszej następnej propozycji to psycholog kliniczny i założycielka organizacji Little House Calls Psychological Services, która pomaga dzieciom i rodzicom mierzyć się z szeregiem wyzwań wczesnego dzieciństwa oraz – co równie ważne – mama dwójki żywiołowych nastolatków.
Podstawowym założeniem książki jest stwierdzenie, że człowiek jako istota społeczna do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu i relacji z innymi ludźmi. Na przestrzeni życia kontakty i relacje ulegają zmianie, ale pierwszą i jedną z podstawowych relacji jest relacja dziecka z matką. Okres poznawania i rozwijania tej relacji rozpoczyna się już w momencie poczęcia. Pierwsze lata – zwłaszcza czas między drugim a piątym rokiem życia dziecka – obfitują w zmiany rozwojowe, zmiany, które wywołują u niego intensywne emocje oraz dezorientujące zachowania stanowiące wyzwanie dla każdego rodzica.
Co robić i jak interpretować nagłe przejścia od spokoju do chaosu? Rolą rodzica jest nauczyć się tak zareagować na te emocje, by osiągnąć zamierzony efekt, nie przestając wspierać rozwoju dziecka i pozostawać z nim w głębokiej, konstruktywnej relacji. Należy pamiętać, że mądre rodzicielstwo to takie, które pozwala wychować dzieci na zdrowych, szczęśliwych, dobrze przystosowanych i odnoszących sukcesy ludzi i wymaga dwóch istotnych składników: miłości i stawiania granic. Dziecko musi wiedzieć, że jego zachowanie może nie być aprobowane przez rodziców, że nie każde zachowanie jest akceptowalne. A przy tym zawsze mieć poczucie niewzruszonego i stałego uczucia ze strony rodziców.
Towarzyszyć dziecku, to być w jego sercu i życiu, iść obok niego, wskazywać pułapki, udzielać wskazówek, być jego przewodnikiem i zachęcać do kroczenia ścieżkami, które bywają trudne.
Roy Petitfils, Jak pomóc nastolatkom w walce ze stresem, lękiem i depresją
Nawet doświadczonym rodzicom, duszpasterzom, pedagogom czy innym specjalistom od wychowania może się czasem wydawać, że wspieranie młodych ludzi w zmaganiu się z emocjonalnymi uniesieniami, dołami i problemami zwyczajnie ich przerasta. Niepewni siebie dorośli próbują pomóc zestresowanym i niepewnym siebie nastolatkom. Na pierwszy rzut oka sytuacja jest bez wyjścia. Niemniej jednak im bardziej jesteśmy świadomi własnych obaw i trosk, tym lepszy kontakt zdołamy nawiązać z młodymi ludźmi. Świadomość własnych ograniczeń pozwoli nam znaleźć z dziećmi wspólny język, co z kolei wzmocni nasze możliwości wspierania ich.
Roy Petitfils pokazuje czytelnikowi świat nastolatka i najbardziej powszechne błędy, które popełniają dorośli. Unaocznia potrzeby, zranienia, mechanizmy działające w młodych mózgach i sercach. Łącząc teorię z praktyką i wiarę z psychologią – serwuje czytelnikowi obraz całościowy, pełny. Obraz, który może być ogromnym wsparciem dla nauczycieli, katechetów, wychowawców, rodziców. Nigdy nie jesteśmy do końca pewni tego, czy gdzieś za ścianą jakiś nastolatek nie przeżywa dramatu. Umieć go dostrzec i odpowiednio zareagować – to sztuka, którą warto w sobie pielęgnować i rozwijać. Ta publikacja może być w tej drodze pierwszym krokiem – ogromnym i ważnym!