Jak pokazać dziecku, że rok liturgiczny może być fascynujący? Pomoce katechetyczne na nowy rok szkolny
Nieważne czy w szkole, czy w domu, na lekcji religii, czy podczas niedzielnej rozmowy z dzieckiem – pomocy katechetycznych potrzebujemy wszyscy. Co ważne, nie są one właśnie adresowane tylko do księży, sióstr czy katechetów, ale także do rodziców, którzy chcą pomóc dziecku lepiej zrozumieć wiarę i tajniki katolicyzmu.
Katecheza dla dzieci
Nauka dziecka jest najpełniejsza, kiedy w edukację religijną włączają się rodzice. To oni swoim przykładem, ale też czasem poświęconym na rozmowę o zwyczajach, tradycji i codziennych rytuałach wynikających m.in. z kalendarza liturgicznego, przybliżają dziecku sens i sposób żywego przeżywania wiary.
Jednym z lepszych przewodników, które pomagają nam uporządkować wiedzę i przypominać, jak na bieżąco przekazywać dzieciom najważniejsze ewangeliczne wydarzenia, jest „Rok liturgiczny dla dzieci”. Książka przygotowana przez ks. Sebastiana Koseckiego udowadnia, że podróż przez kolejne okresy i dni roku liturgicznego to pełne emocji przygody, zaskakujące odkrycia i świetna zabawa! „Rok liturgiczny dla dzieci” wprowadzi dziecko w historyczne konteksty i tajniki wiary z uśmiechem na twarzy.
Dzięki tej książce przejdziecie przez najważniejsze okresy i dni roku liturgicznego – od adwentu do Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Poznacie mnóstwo ciekawych zwyczajów związanych z poszczególnymi świętami i przeczytacie historie z życia wielu świętych. To doskonały przewodnik, który podpowie, co nas czeka w roku liturgicznym.
Ciekawostki z religii
Czy wiesz, dlaczego (ku zdziwieniu papieża Liberiusza) 5 sierpnia 352 roku w środku upalnego lata w Rzymie nagle spadł śnieg? Albo dlaczego w Wielki Czwartek 2013 roku papież Franciszek umył nogi dwóm kobietom odbywającym karę w więzieniu? Często o ważnych rzeczach najłatwiej przychodzi rozmawiać nam obrazami, pokazując wiele katolickich idei w praktycznym działaniu. Pomoce katechetyczne takie jak „Rok liturgiczny dla dzieci” zbierają je dla nas w jednym miejscu w taki sposób, aby łatwiej przychodziło nam znalezienie odpowiedzi na często padające pytanie dziecka „dlaczego”.
Czy wiesz, gdzie stanęła największa na świecie szopka bożonarodzeniowa, wpisana później do Księgi rekordów Guinnessa? Albo jak wyglądały zamówione przez cara Rosji najdroższe na świecie pisanki wykonane ze złota, srebra, kamieni szlachetnych i kości słoniowej? Katolicyzm to przecież także spektakularne, piękne i unikalne rzeczy, które wymagają wyobraźni, twórczości i zaangażowania. Dlatego „Rok liturgiczny dla dzieci” zawiera krzyżówki, obrazki z różańcami, labirynty, zabawy origami, szyfry i uzupełnianki. Rozwija nie tylko wiedzę dziecka, ale także wyobraźnię, a przede wszystkim pobudza kreatywność.
„20 tajemnic Maryi”
Pomoce katechetyczne mogą jednak dotyczyć także wąskich zagadnień. Jedna z propozycji tak na lekcję religii, jak i do domowej biblioteczki, to rozważania różańcowe dla dzieci – „20 tajemnic Maryi”. Na tę lekturę składają się krótkie teksty dotyczące spraw z życia codziennego. Lektura ta przybiera różną formę – czasem będzie zabawna, a czasem zmuszająca do refleksji.
Teksty zawarte w książce mogą stanowić podstawę codziennej modlitwy w rodzinie, pełnić funkcję materiału katechetycznego bądź też stać się scenariuszem nabożeństw różańcowych przeznaczonych dla najmłodszych.
Pomoce katechetyczne
W pomocach katechetycznych znaleźć można też pozycje przeznaczone przede wszystkim dla księży i katechetów. Do takich należy książka „Ministranci. Poradnik dla opiekunów liturgicznej służby ołtarza” ks. Sebastiana Koseckiego. To praktyczna pomoc w pracy duszpasterskiej i wychowawczej. To znakomity przewodnik zarówno dla księży prowadzących parafialne grupy ministrantów, jak i dla ceremoniarzy i animatorów wspólnot ministranckich. To także świetna propozycja dla rodziców chcących zaproponować swoim synom dobry i rozwijający sposób na życie.
Ks. Sebastian Kosecki
Ksiądz archidiecezji częstochowskiej, autor książek pt. „Ministranci. Poradnik dla opiekunów Liturgicznej Służby Ołtarza” i „Odkryj świat Biblii. Fascynująca podróż z bohaterami najważniejszej księgi świata”. Przez wiele lat pełnił funkcję animatora grup dziecięcych i młodzieżowych we wspólnotach ministranckich i oazowych, a dzisiaj jako ksiądz sam je prowadzi.