• ksiegarnia@boskieksiazki.pl
  • +48 (12) 413 19 21 

Kup w przeciągu:

13

[29.08,30.08,5.09,6.09,12.09,13.09,19.09,20.09,26.09,27.09,3.10,4.10,10.10,11.10,17.10,18.10,24.10,25.10,31.10,1.11,7.11,8.11,14.11,15.11,21.11,22.11,28.11,29.11,5.12,6.12,12.12,13.12,19.12,20.12,25.12,26.12,27.12,29.12,30.12,31.12,1.01,2.01,3.01]

a zamówienie z dostawą kurierem wyślemy dzisiaj.

Paczka zostanie wysłana w najbliższy dzień roboczy.

Paczka zostanie wysłana w najbliższy dzień roboczy.

Kategorie blog
Autorzy
Chmura tagów
Carlo Acutis – chłopiec, który uczy nas świętości 0
Carlo Acutis – chłopiec, który uczy nas świętości

Wiele osób myśli o świętych Kościoła jedynie jako o postaciach historycznych, nie dostrzegając tych świętych, którzy codziennie chodzą między nami. Kiedy żyjemy w przekonaniu, że święci należą do przeszłości, brakuje nam wyobrażenia – jak w takim razie wyglądają dziś? Jak stać się świętym w XXI wieku? Na szczęście dobrą wskazówkę daje nam bł. Carlo Acutis, nazywany świętym od Internetu. 

„Carla fascynował zapał św. Franciszka z Asyżu – to święty, który pozbawił się wszystkich dóbr. Właśnie wtedy, gdy wyrzekł się wszelkiej próżności i dumy i gdy skromność oraz pokora zatriumfowały nad wszystkimi jego namiętnościami, wówczas Pan rozpalił w jego sercu płomień (…) Carlo zrozumiał, że życie św. Franciszka to strumień wdzięczności za łaski, jakich Pan udziela człowiekowi, oraz przykład wielkiej pokory, jaką święty osiągnął pod koniec życia.” 

Nicola Gori, „Eucharystia. Moja Autostrada do nieba. Historia Carla Acutisa”

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 roku. Od dzieciństwa był zakochany w Eucharystii, którą przyjmował codziennie. Carlo został oddanym sługą bożym, swoją pasję do internetu wykorzystywał do głoszenia Dobrej Nowiny – pomagając instytucjom kościelnym i popularyzując wiedzę w przestrzeni wirtualnej. Na początku października 2006 roku chłopiec zachorował na najbardziej agresywną odmianę białaczki. Zmarł 12 października, a po czternastu latach od jego śmierci, po stwierdzeniu cudu dokonanego za pośrednictwem Carla, Papież Franciszek ogłosił go błogosławionym. Tym samym urodzony w ostatniej dekadzie XX wieku chłopiec stał się pierwszym przedstawicielem pokolenia millenialsów, który został wyniesiony na ołtarze. 

Historia Carlo Acutisa przekonuje nas, że każdy może zostać świętym, jeśli tylko realizować będzie swoje powołanie i żyć nieustannie w bliskości z Panem Bogiem. Aby pomóc innym, Carlo stworzył listę wskazówek potrzebnych do zbliżenia się do świętości. Wszystkie one opisali autorzy książki „Boży influencer. 14 dni z bł. Carlo Acutisem”:

Eucharystia

Carlo Acutis starał się codziennie uczestniczyć we Mszy Świętej, którą nazywał „autostradą do nieba”. Komunia Święta jest prawdziwym pokarmem i umocnieniem na drodze do świętości. Nie traktujmy jej jako nagrody za dobre życie, lecz jako niezbędny pokarm, bez którego nie dotrzemy do celu. Jeżeli mamy taką możliwość, starajmy się przystępować do Komunii częściej niż tylko w niedzielę.

Różaniec

To piękna modlitwa kontemplacyjna, podczas której razem z Maryją rozważamy wielkie tajemnice naszej wiary. Choć samo odmawianie różańca może wydawać się monotonne (łatwo wpaść w pułapkę odklepywania kolejnych dziesiątek), warto próbować wejść w modlitwę głębiej i przekonać się, jak bardzo różaniec zbliża nas do Jezusa.

Pismo Święte

Na kartach Biblii zawarte jest żywe słowo Boga, a każdego dnia możemy odczytywać te opowieści na nowo, wpisując w kontekst życia. To przez słowo Bóg będzie nas podtrzymywał na duchu, upominał i pokazywał, do jak wielkich rzeczy zostaliśmy stworzeni. Spróbujmy każdego dnia znaleźć choć chwilę na lekturę.

Spowiedź 

Carlo Acutis praktykował cotygodniową spowiedź. Pokazuje nam to, jak bardzo pragnął, by żaden, nawet najmniejszy grzech nie oddzielał go od Boga. Warto za radą młodego błogosławionego regularnie przystępować do sakramentu pokuty i pojednania. Dobrze też rozeznać się, jaka częstotliwość spowiedzi będzie w naszym przypadku najlepsza. Rada spowiednika w tej kwestii może stanowić dużą pomoc.

Wyrzeczenia

Warto podejmować postanowienia i wyrzeczenia w intencji innych ludzi. Taka postawa jest czynnym praktykowaniem miłości bliźniego i pewnym sposobem na wzrastanie do świętości. W jaki sposób to robić? Ofiaruj Bogu codzienne trudy i cierpienia i wypraszając przez to łaskę dla innych. Możesz też podejmować konkretne wyrzeczenia, na przykład w ramach czasu wolnego zaangażować się w wolontariat albo wspierać finansowo organizacje charytatywne.

Przyjaźń z Aniołem Stróżem 

Dobrze jest również zaprzyjaźnić się z Aniołem Stróżem, potężnym sprzymierzeńcem każdego człowieka na drodze do świętości. Proś go często o pomoc w swoich codziennych i niecodziennych sprawach. 

Carlo często postrzegany jest jako błogosławiony, który w doskonały sposób potrafi wprowadzić dzieci i młodzież na drogę do Pana Boga. Któż lepiej niż on rozumie, jak wykorzystywać technologię współczesnego świata do głoszenia Ewangelii? Dlatego osobom, które szczególnie na początku swojej drogi do świętości potrzebują pomocy i inspiracji, polecamy „Modlitwy dla młodzieży z Carlo Acutisem”. Natomiast historię Carla dzieciom pięknie przedstawiła Katarzyna Tempes w książeczce „Carlo Acutis. Opowieść o chłopcu, który pokochał Eucharystię”

Carlo Acutis zwykł powtarzać: „Smutek to wzrok zwrócony na samego siebie. Szczęściem jest wzrok skierowany ku Bogu”. Warto pamiętać o tej radzie błogosławionego, która, chociaż niepozorna, może stać się początkiem naszej drogi do prawdziwej świętości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium