• ksiegarnia@boskieksiazki.pl
  • +48 (12) 413 19 21 

Kup w przeciągu:

13

[29.08,30.08,5.09,6.09,12.09,13.09,19.09,20.09,26.09,27.09,3.10,4.10,10.10,11.10,17.10,18.10,24.10,25.10,31.10,1.11,7.11,8.11,14.11,15.11,21.11,22.11,28.11,29.11,5.12,6.12,12.12,13.12,19.12,20.12,25.12,26.12,27.12,29.12,30.12,31.12,1.01,2.01,3.01]

a zamówienie z dostawą kurierem wyślemy dzisiaj.

Paczka zostanie wysłana w najbliższy dzień roboczy.

Paczka zostanie wysłana w najbliższy dzień roboczy.

Kategorie blog
Autorzy
Chmura tagów
Rośnij w Panu Księżniczko! Jak mówić dzieciom o wartościach? 0
Rośnij w Panu Księżniczko! Jak mówić dzieciom o wartościach?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że istnieją rzeczy, których nikomu nie trzeba tłumaczyć. Coraz częściej jednak okazuje się, że podstawowe pojęcia, takie jak miłość, rodzina, prawda, zmieniają swoje pierwotne znaczenia. Na pozór więc oczywiste kwestie – potrzeba pielęgnowania cnót, wystrzeganie się zła i grzechu, wreszcie zobowiązujące nas szlachectwo naszych społecznych i zawodowych ról – to wszystko odchodzi dziś w zapomnienie. Dlatego właśnie warto sięgnąć po odpowiednie książki, które pomogą naszym dzieciom zrozumieć świat takim, jakim my chcemy go widzieć.   

W czasach, kiedy piękno sprowadzane jest głównie do fizycznej atrakcyjności, a kultura upraszczana jest do przyciągających wzrok obrazków, warto nie tylko zadbać o wzrastanie najmłodszych w klasycznym rozumieniu pojęć, ale także przygotować ich na to, że świat coraz mocniej będzie chciał zniekształcić to, co przekażą im najbliżsi. Aby zachować w dziecku wartości, które uważamy za najważniejsze, musimy wychowywać je w dojrzałości i pełnym rozumieniu złożoności świata. Tak aby w ciekawy sposób, nawiązując do zainteresowań dziecka, pokazywać mu szersze, bardziej wartościowej strony kultury.  

Niestety znalezienie lektury, które odpowiadałyby na te problemy, jest coraz trudniejsze i wymaga od nas większej uwagi i zaangażowania. Czasami, kiedy wybieramy z półki coś wartościowego, natrafiamy na zniechęcenie samego dziecka. Pamiętamy o tych wyzwaniach, dlatego nasze książki zawsze starają się łączyć wartościową treść z atrakcyjną dla dziecka formą. Z tego powodu w ostatnich miesiącach naszą ofertę wydawniczą poszerzyliśmy o tytuły takie jak „Boży influencer. 14 dni z bł. Carlo Acutisem” czy „Rok liturgiczny dla dzieci”. Jednak czy można opowiadać o Bogu, zatapiając się w bajkową historię o zamkach i rycerzach? 

Przykładem takiej publikacji, adresowanej przede wszystkim do dziewczynek, jest książka „Święte księżniczki” Renaty Czerwińskiej. Autorka we wspaniałych opowieściach kreśli obrazy wyjątkowych dziewcząt, które swoją władzę i bogactwo ofiarowały Panu Bogu i bliźnim. To próba inteligentnego zmierzenia się ze współczesną opowieścią o księżniczce, która, uratowana przez księcia, może cieszyć się przyjemnościami królewskich bogactw i przywilejów. 

Renata Czerwińska wykorzystuje znaną wszystkim dziewczynkom opowieść, aby przede wszystkim uzmysłowić im, że każda z nas w oczach Boga jest wyjątkowa. Jak pisze: „Kiedy już będziesz dorosła, być może sięgniesz po poważne książki historyczne i spróbujesz poznać w całości niezwykłe losy świętych księżniczek z czasów średniowiecza. Dziś jednak sama pomyśl o sobie jako o księżniczce, bo ty też nią jesteś! A wszystko dlatego, że masz w niebie Ojca, Króla całego świata. Stworzył cię z miłości, uczynił cię piękną. Dał ci różne dary i talenty. Chce, żebyś uczyła się kochać innych ludzi coraz bardziej i bardziej, i żeby twoja historia zakończyła się w Jego ramionach.”

Przedstawiona w książce historia „świętych księżniczek” to także doskonały przykład, jak bycie wyjątkowym wymaga od nas szczególnej odpowiedzialności i dojrzałości. Jak przywilej przekuć w dar dla innych. W jednej z homilii św. Jan Paweł II powiedział: „Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”. Te słowa doskonale oddają życiorysy znanych nam świętych – św. Kingi, św. Jadwigi, ale też mniej znanych – bł. Imeldy czy bł. Juty. Wszystkie te niesamowite opowieści, tak wciągające i kolorowe, a jednocześnie pouczające, sprawią, że zarówno dziecko, jak i rodzic będą mieli poczucie wspaniale spędzonego czasu. Bo cóż jest lepszego niż lektura, po której człowiek czuje się kochany, wyjątkowy, a jednocześnie przekonany, że jego misją jest czynienie dobra na chwałę Bożą?   

Wieloaspektowść książki Czerwińskiej najcelniej oddaje Inga Pozorska, liderka zespołu Mocni w Duchu. Jak mówi o „Świętych księżniczkach” – To ciekawa lektura nie tylko dla dzieci, ale i dla wszystkich, którzy interesują się życiorysami świętych. Można tutaj znaleźć historie dobrze znane, ledwo zasłyszane, ale także i te niesłusznie zapomniane. Bardzo zachęcam do zaprzyjaźniania się ze świętymi przedstawionymi w tej książce. To droga pełna Bożych cudów, które mogą się dziać także w naszym codziennym życiu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium